Уебинар „Национална оценка на риска от изпиране на пари (НОР) – изисквания и срокове. Изготвяне и актуализиране на вътрешни правила“
Приключило
Дата:
23 юли 2020, четвъртъкЧас:
13:00 - 17:00Достъп:
Такса участиеМясто:
OnlineВръзки:
Интернет страницаЗа контакти:
АЛСАС, 0898 92 94 02, E-MailОрганизатори:
АЛСАС ЕООДЗа събитието
Актуалност на темата:
На 09.01.2020 г. на интернет страницата на ДАНС е публикувано резюме на Националната оценка на риска от изпиране на пари и финансиране на тероризма (НОР). Съгласно § 6, ал. 1 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП), задължените лица по чл. 4 от ЗМИП, следва да преведат вътрешните си правила в съответствие с изискванията на чл. 101 от ЗМИП в срок до 6 месеца от тази дата.
На уебинара ще бъдат представени и анализирани резултатите от Националната оценка на риска, изискванията и сроковете, които тя поставя, което ще подпомогне задължените по ЗМИП лица както в изпълнението на изискванията на нормативната база, така и в изготвянето и актуализирането на индивидуалните им оценки на риска и вътрешните им правила за контрол и предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризъм.
В темите на уебинара са включени и ще бъдат представени и последните промени в нормативната база, в резултат от имплементирането на 5-та Директива за Мерките срещу изпиране на пари, както и предстоящите промени в ЗМИП в резултат от транспонирането на 6-та Директива за мерките срещу изпиране на пари.
Ползата от уебинара:
Чрез предлаганото обучение задълженото по ЗМИП лице ще отговаря и ще бъде напълно подготвено за измененията в националното и международно законодателство.
Обучението е гаранция за повишаване на качеството на предлаганите услуги.
Минимизиране на финансовия, регулаторния и репутационния риск.
Запознаване с добрите практики в противодействието на изпирането на пари, което от своя страна Ви осигурява адекватност в една динамична и бързо променяща се среда.
Обучението ще позволи да се прогнозира ефектът върху дейността на задълженото по ЗМИП лице, при евентуални установени съмнителни операции и сделки свързани с изпиране на пари, както и да се създаде необходимата професионална ориентираност на служителите.
На всеки един участник ще бъде издаден специализиран сертификат удостоверяващ участието му в обучението.
За кого е предназначен уебинарът:
Уебинарът е насочен към всички задължени по ЗМИП лица:
Банки и финансови институции
Инвестиционни посредници и управляващи дружества
Застрахователни дружества
Лизингови дружества
Пенсионноосигурителни дружества
Счетоводители, одитори и данъчни консултанти
Нотариуси и частни съдебни изпълнители
Правни консултанти
Брокери на недвижими имоти
Търговци на едро
Търговците на оръжие, петрол и петролни продукти
Организаторите на хазартни игри
Възложители на обществени поръчки
Професионалните спортни клубове
Юридически лица с нестопанска цел и др.
Сертифициране:
На всички участници в уебинара ще бъде издаден Сертификат за преминато специализирано обучение по превенция на изпирането на пари и финансирането на тероризъм, във връзка с изискванията на чл. 101, ал. 11 от ЗМИП!
Такси за участие в уебинара:
Таксата за участие е 130 лв. без ДДС (156 лв. с ДДС) за един участник и 110 лв. без ДДС (132 лв. с ДДС) за участник при двама или повече участници от една организация.
Таксата за участие в уебинара включва:
Полудневно специализирано обучение.
Презентиране на материята от лектори с висока и доказана експертиза в областта, с богат теоретичен и практически опит.
Лекционни и презентационни материали.
Индивидуални консултации с лекторите.
Персонално разглеждане на конкретни въпроси и казуси.
Издаване на специализиран Сертификат за преминато специализирано обучение по превенция на изпирането на пари и финансирането на тероризъм.
Възможности за последващо сътрудничество и осигуряване на обучения на преференциални цени.
Използване на платформата:
Он-лайн обученията (уебинарите) провеждани от АЛСАС ЕООД, се организират през електронна платформа, която е изключително лесна за използване.
За да се присъедините и участвате в он-лайн обучението, трябва в деня и часа на обучението да кликнете на линка, който ще сме Ви изпратили по имейл в деня преди обучението и да следвате инструкциите.
Платформата позволява участие в он-лайн обучението през Вашия стационарен или преносим компютър (лаптоп), таблет или мобилен телефон. Единственото изискване е налична връзка с Интернет и аудио периферия за възпроизвеждане на звук (тонколони, слушалки, вграден говорител или др.). Платформата може да бъде инсталирана като приложение (програма) на Вашето устройство, или може да бъде ползвана директно през браузър, без необходимост от инсталация.
По време на он-лайн обучението ще имате възможност да чувате и виждате всичко, което лекторът предлага на Вашето внимание, като при желание от Ваша страна, може да се включите с видео или аудио излъчване от Вашето устройство или да използвате он-лайн чат прозореца в приложението по време на самото обучение.
Ако нямате достъп до Интернет, можете да участвате в он-лайн обучението и през телефон, като наберете определен номер и въведете с тонален сигнал предварително предоставено Ви ID.
Технически изисквания за използване на платформата:
Работещ настолен компютър, лаптоп, таблет или мобилен телефон.
Работещи слушалки, тонколони или вградено аудио.
Регистрация:
Регистрация за участие може да направите, като попълните регистрационната форма, на нашата интернет страница alsas.net, в подраздел „Предстоящи семинари“, на раздел „Семинари и обучения“ на адрес: https://alsas.net/семинари/. Трябва да изберете конкретният уебинар, като след потвърждение от страна на АЛСАС ЕООД за регистрацията Ви за уебинара, в срок до три работни дни, трябва да заплатите съответната такса за участие описана по-горе, по банков път, както следва:
Получател: АЛСАС ЕООД
ЕИК: 204951773
Банка: „Юробанк България“ АД (Пощенска банка)
BIC: BPBIBGSF
IBAN: BG77 BPBI 7940 1086 6347 02
Покана с линк към платформата ще бъде получен ден преди провеждането на уебинара, на посочения от Вас имейл.
Срокът за регистрация за участие в уебинара е до 22 юли 2020 г.
Моля, да имате предвид, че тъй като местата са ограничени, предвид техническия капацитет на платформата, регистрациите ще бъдат правени по реда на постъпване на заявките. При достигане на техническия капацитет на платформата, заявки за уебинара НЯМА да бъдат приемани, независимо дали са получени преди крайния срок за записване.
Програма на уебинара:
13.00 – 13.15 Регистрация на участниците.
13.15 – 14.45 Първи панел.
Национална оценка на риска от изпиране на пари (НОР) – приемане и съдържание.
Степени на риск и рискови фактори.
Особености в НОР, касаещи различните сектори.
Типологии и индикатори за изпиране на пари.
Сравнителни аспекти между НОР и Наднационалната оценка на риска.
НОР и финансирането на тероризма – рискови сектори за Република България.
Последните промени в нормативната база, в резултат от имплементирането на 5-та Директива за мерките срещу изпиране на пари и предстоящите промени в Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП) в резултат от транспонирането на 6-та Директива за мерките срещу изпиране на пари.
14.45 – 15.00 Почивка.
15.00 – 17.00 Втори панел.
Методологии за изготвяне на вътрешни правила съобразени с индивидуалната оценка на риска при задължените лица.
Възможни начини и подходи при определяне на критерии за разпознаване на съмнителните операции и клиенти, които следва да се заложат във вътрешните правила.
Промени в правилата касаещи идентификацията на действителните собственици.
Техники за установяване и разкриване на скрити действителни собственици.
Нови моменти в изискванията по отношение на разширените комплексни проверки.
Особености при дистанционната идентификация на клиенти.
Изграждане на вътрешна система за оценка на риска и определяне на рисковия профил на клиентите.
Дискусия и практически казуси във връзка с прилагането на новите регулации в областта.