Управление на промяната- двудневно обучение с практически задачи
Приключило
Дата:
20 - 21 май 2019, понеделник - вторникЧас:
09:00 - 17:00Достъп:
Такса участиеМясто:
Училище за бизнес компетенции, конферентна/4/оф.2, Училище за бизнес компетенции, София, ул. Ангиста 6Връзки:
детайлиЗа контакти:
Училище за бизнес компетенции, 02 8221070, E-MailОрганизатори:
Училище за бизнес компетенцииЗа събитието
„Променяй се преди да ти се наложи да се промениш!“
Курсът “ Управление на промяната“ е насочен към специалисти с отговорности за управление на дейности и/или проекти, свързани с промяна в технологии, структури, инициативи за подобрение в работна среда.
ЦЕЛИ НА КУРСА
да въведе термини, свързани с управлението на процеса на промяна в организациите,
да илюстрира с примери процесите на управление на ограничена и неограничена промяна, като следва подхода VOCATE,
да запознае участниците в обучението и да упражни уменията им за прилагане на диаграмни техники за целите на анализа, планирането и контрола на въвеждане на промяната в работна среда,
да стимулира споделяне, обсъждане, дискусии, свързани с примери от личната практика, трудности и проблеми, както и успешни практики за преодоляването им.
да демонстрира прилагането на техники за управление на промяна в два казуса:за ограничена промяна – въвеждане на нов софтуер за работа с клиенти и
за комплексна промяна – промяна в структурата на компанията.
ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ НА КУРСА
Двудневно обучение – 16 часа.
ТЕМИ НА КУРСА
1. Контекст на промяната – текущ бизнес модел на дейността и цели за промяна. Ограничена и неограничена промяна, обхват, етапи в процеса и фактори с ефект върху избора на подходяща стратегия, описан с подхода VOCATE. Примери за ограничена промяна в отделен процес или дейност от компанията. Пример за дългосрочна промяна в бизнес модела на организацията с ефект върху всички дейности, процеси и роли.
2. „Да визуализираме промяната“ – въведение в системни техники, подпомагащи визуализацията и структурирането на целите в процеса на анализ, планиране и контрол на дейности за промяна.
3. Прилагане на системен подход към управление на ограничена промяна чрез очертаване на рамката на дейности и ресурси, процесите, ролите и отговорностите в Проект за промяна. Формиране на ръководен екип и дефиниране на роли, планиране на дейности и ресурси, избор на критерии за напредък, управление по етапите на въвеждане на промяната с контрол на риска.
4. Информиране, въвличане и ангажиране на хората в промяната – съдействащи и противодействащи сили, справяне със съпротива на различни нива – организaционно, екипно, индивидуално. Развиване и прилагане на комуникационен план за въвеждане на промяната и управление на съпротивата.
5. Затвърждаване на промяната.
Практика в курса
Темите са съпроводени с тестове за нагласа към промяната, екипна работа по казус за въвеждане на ограничена промяна, индивидуални упражнения, презентации и обсъждане в групата. Практическите инструменти, използвани в курса включват – модели за управление на промяна (Business model canvas, ADKAR), техники за управление на съпротива (матрица на Пю), схемни техники за анализ – системна карта, поле на силите, VSM, GAP), инструменти за планиране – диаграма на Гант, RACI матрица, матрица на риска, комуникационна матрица.