Обучение „Промяна към прогрес: Мисловни процеси от Теория на ограниченията“
Приключило

Дата:
31 ян. - 1 февр. 2019, четвъртък - петъкЧас:
09:00Достъп:
Такса участиеМясто:
Limacon Event Center, ПловдивЗа контакти:
E-MailОрганизатори:
Limacon Event CenterЗа събитието
ДВУДНЕВНО ОБУЧЕНИЕ В ПЛОВДИВ 31.01. и 01.02.
31.01. – 01.02. Limacon Event Center Plovdiv
Теория на ограниченията (ТОС) е управленска философия и практически методи за непрекъснато подобрение. ТОС осигурява постигане на стабилност и растеж в най-кратък срок.
ТОС се прилага с голям успех в образователната, здравната и съдебна системи, местната и държавна администрация на много държави.
В бизнеса големи компании като Toshiba, Boeing, Mazda, ABB, както и хиляди по-малки постигат значително подобрение на резултатите, като в същото време подобряват екипната работа, комуникацията и мотивацията.
3 ФУНДАМЕНТАЛНИ ВЪПРОСА, НА КОИТО ТОС ДАВА ОТГОВОР:
Какво да променим?
– Във всяка ситуация съществуват много пречки за постигане на целите.
– Всички тези пречки са взаимосвързани и взаимозависими. В основата винаги е един проблем – главното ОГРАНИЧЕНИЕ. – – Всички останали са следствие от това ограничение.
Фокусираме се върху основния проблем, вместо да разпиляваме време и ресурси. Решаването на основния проблем води до отпадане на всички други, които зависят от него.
Каква да бъде промяната?
– Намираме решение, което премахва основния проблем (не е компромис или маскиране на проблема) и осигуряваме да няма негативните ефекти в резултат на намереното решение.
Как да направим промяната реалност?
– Съществува съпротива срещу промените. Причините са различни: прекалено голямо натоварване, страх от загуба на работата, страх да не бъдеш обвинен в некомпетентност, зона на комфорт …
– Ключовите хора трябва да осъзнаят ползите от промяната за организацията и за тях, трябва да разберат, че минусите на промяната са под контрол, няма да загубят нищо ценно, както и че има голям минус от непромяната. Така осигуряваме активно участие в процеса на промяна.
– Необходимо е да премахнем вътрешните спирачки – „Двигатели на дисхармония“
МИСЛОВНИТЕ ИНСТРУМЕНТИ НА ТЕОРИЯ НА ОГРАНИЧЕНИЯТА ДАВАТ ВЪЗМОЖНОСТ ЗА:
– бърза ориентация и анализ на големи количества информация,
– намиране на нови и нестандартни решения,
съставяне и изпълнение на планове за постигане на амбициозни цели,
– наблюдение, оценка и подобрение на постиженията.
1. Мисловен инструмент „Логически клон“. Инструмент за намиране на логическите връзки между основните факти. По този начин се задълбочава и разширява мисленето, осигурява се много по-добро разбиране. Логическият клон ни учи да не приемаме реалността за сложна, а да намираме връзки и простота.
Приложения на логическият клон:
Тестване на нови идеи
Разкриване на потенциални разрушителни ефекти. Разкрива негативни клони, които влошават проблемите.
Разработване на позитивни подсилващи цикли
Инструмент за убеждаване на вземащите решения
Инструмент за първоначално планиране
2. Мисловен инструмент „Облак за изпаряване на конфликти“ – Основно научно убеждение е че в природата не съществуват конфликти. В човешката реалност съществуват конфликти, защото има нещо непълно в нашето разбиране, поне една от страните има допускане, което приема за факт. „Облакът“ е логически инструмент, който насърчава яснота и фокус, позволява да разберем конфликта, да проверим допусканията и да намерим решение, което е печелившо и за двете страни.
3. „Дърво на Амбициозната цел“ е мисловен инструмент, който дава възможност да:
– Формулираме целта си
– Разпознаем и да се справим с пречки които предотвратяват постигане на целта
– Изградим план на стратегията и тактиката „стъпка по стъпка“ за постигане на целта.
– Повишим и поддържаме мотивацията си
– Видим очакваните резултати: положителните следствия.
ПРОГРАМА
Ден 1
1. Увод в Теория на ограниченията. Система за непрекъснато подобрение и успех.
2. Защо да правим промяна? Каква е целта?
3. Какво да променим? Нежелани ефекти – Какво пречи за постигането на целта ни?
Логически клон – инструмент за причинно-следствен анализ дава възможност за намиране на причината на различни ефекти – коренният проблем. С логическият клон правим първоначално планиране, разкриваме потенциални негативни ефекти, тестваме нови идеи.
Ден 2
4. Каква да бъде промяната? Как да решим коренния проблем?
Облак за изпаряване на конфликти – логически инструмент, който позволява да разберем конфликта, да намерим скритите допускания, да намерим решение, което е печелившо за двете страни.
5. Как да направим промяната реалност?
Дърво на амбициозната цел – логически инструмент за постигане на цели смятани за невъзможни. Дава възможност за ясно формулиране план „стъпка по стъпка“ за постигане на целта. Инструмент за анализ, дава възможност да разпознаем и да се справим с пречки които не позволяват постигане на целта. С този инструмент можем да „видим“ очакваните резултати, да поддържаме и повишаваме мотивацията си.