Европейският акт за изкуствения интелект

Дата:

20 февруари 2025, четвъртък

Час:

09:30 - 13:30

Достъп:

Такса участие

Място:

Online

За контакти:

Симеон Димитров, 089 619 1924, E-Mail

Организатори:

Мастър Ивентс ООД

За събитието

Master Events ви кани на полудневен онлайн семинар:

ЕВРОПЕЙСКИЯТ АКТ ЗА ИЗКУСТВЕНИЯ ИНТЕЛЕКТ

✓ Цели на регулацията
✓ Глоби и санкции и задължения на организациите
✓ Предимства, недостатъци и стимули на ЕС

 

СЕМИНАРЪТ Е ПОДХОДЯЩ ЗА:

✔ Управители и собственици на IT фирми и организации
✔ Разработчици на софтуер
✔ ИТ специалисти
✔ Мениджъри на проекти в технологичния сектор
✔ Юристи и консултанти, занимаващи се с правни аспекти на технологиите
✔ Регулаторни органи
✔ Специалисти използващи изкуствен интелект

 

ЛЕКТОР:

Д-р Галя Манчева е икономист, доктор по политология. Над 10 години изгражда експертиза в Финансово-технологичната индустрия в България, Франция, Албания и Сърбия, като отговаря за внедряването на споразумения за капиталова адекватност и банкови провизии.

Автор е на монографията „Управление на риска в политиката”, в която представя собствен прототип на изкуствен интелект. Изследовател с научен интерес в сферата на политическия риск, финансовите пазари и изкуствения интелект.

Понастоящем е основател и изпълнителен директор на компанията Аi advy, чрез която помага на компаниите да отговорят на европейските изисквания и регулации свързани с изкуствения интелект.

 

ПРОГРАМА и ТЕМИ:

ОСНОВНИ ТЕМИ:

  1. Въведение – развитие и обсег на регулацията
  2. Определение и сродни понятия
  3. Цели на регулацията
  4. Подход основан на риска
  5. Рискови равнища и високорискови системи
  6. Риск мениджмънт на високорисковите системи
  7. Глоби и санкции
  8. Предимства и недостатъци
  9. Стимули на ЕС


I. Кратка информация за акта:

На 1 август 2024 г. влезе в сила Европейският акт за изкуствения интелект (Акт за изкуствения интелект) – първият в света всеобхватен регламент относно изкуствения интелект. Неговата цел е да ограничи AI процесите, които носят неприемливи рискове, да определи ясни изисквания за високорисковите системи, както и да наложи конкретни задължения за внедрителите и доставчиците.

 

II. Към кого се прилага Акта за ИИ?

Законодателната рамка ще се прилага и по отношение на публичните, и по отношение на частните субекти във и извън ЕС, ако системата с ИИ се пуска на пазара на Съюза или използването ѝ оказва въздействие върху лица, намиращи се в ЕС.

Задълженията могат да се отнасят както за доставчиците (например разработчика на инструмент за пресяване на автобиографии), така и за онези, които внедряват системи с ИИ (например банка, която е закупила инструмента за пресяване на автобиографии). Съществуват някои изключения от регламента като напр. дейностите в областта на научните изследвания, развойната дейност и създаването на прототипи, системите с ИИ, които са създадени изключително за военни и отбранителни цели или за цели в областта на националната сигурност и др.


III. Какви са категориите риск?

С този акт се въвежда единна рамка във всички държави от ЕС, която стъпва на ориентирано към бъдещето определение за ИИ и основан на риска подход:

  • Минимален риск: за повечето системи с ИИ, като например филтри за спам и видеоигри с ИИ, Актът за изкуствения интелект не въвежда изисквания, но дружествата могат доброволно да приемат допълнителни кодекси за поведение.
  • Специфичен риск по отношение на прозрачността: системи като чатботове трябва ясно да информират потребителите, че взаимодействат с машина, а определено съдържание, генерирано от ИИ, трябва да бъде етикетирано като такова.
  • Висок риск: високорискови системи с ИИ, като например медицински софтуер, базиран на ИИ, или системи с ИИ, използвани за набиране на персонал, трябва да отговарят на строги изисквания, включително системи за намаляване на риска, висококачествени набори от данни, ясна информация за потребителите, човешки надзор и др.
  • Неприемлив риск: например системи с ИИ, които позволяват „социално оценяване“ от страна на правителства или дружества, се считат за явна заплаха за основните права на хората и поради това са забранени.


IV. Кога Актът за ИИ ще бъде напълно приложим?

Актът за ИИ ще започне да се прилага две години след влизането му в сила на 02 август 2026 г., с изключение на следните специални разпоредби:

  • забраните, определенията и разпоредбите, свързани с грамотността в областта на ИИ, ще започнат да се прилагат 6 месеца след влизането в сила, до 02 февруари 2025 г.;
  • правилата относно управлението и задълженията във връзка с ИИ с общо предназначение ще започнат да се прилагат 12 месеца след влизането в сила, до 02 август 2025 г.;
  • задълженията относно високорисковите системи с ИИ, които се класифицират като високорискови, защото са интегрирани в регулирани продукти, изброени в приложение II (Списък на законодателството на Съюза за хармонизация), се прилагат 36 месеца след влизането в сила, до 02 август 2027 г.

 

V. Какви ще са ползите за компаниите от въвеждането на този акт?

Европа предприема значителни стъпки за регулиране на изкуствения интелект и насърчаване на инвестициите в иновации и дълбоки технологии. Европейският съвет за иновации (EIC) планира да инвестира 1,4 милиарда евро в дълбоки технологии и стартиращи компании с висок потенциал от ЕС през 2025 г. Това е посочено в Работната програма на EIC за 2025 г., която включва увеличение от 200 милиона евро в сравнение с 2024 г. Целта е да се насърчи по-устойчива иновационна екосистема в Европа.

РЕГИСТРИРАЙТЕ СЕ от тук!

 

ЦЕНА И УСЛОВИЯ ЗА УЧАСТИЕ:

130.00 лв. без ДДС на участник при регистрация до 14 февруари 2025 г. / след  14.02.2025 г. таксата за участие е 165.00 лв. без ДДС на участник.

Плащането се извършва по банков път, по проформа фактура, която ще получите по имейл след регистрацията. На посочената цена се начислява ДДС.

ДАТА И НАЧИН НА ПРОВЕЖДАНЕ:

20 февруари 2025 г. – ОНЛАЙН ОБУЧЕНИЕ на иновативна и лесна за използване онлайн платформа за обучения. Необходими са Ви добра интернет връзка и устройство за достъп (телефон, лаптоп, компютър или др. устройство) с колонки или слушалки. Няма нужда от инсталиране на допълнителни програми. Заплатилите участници ще получат на имейл линк и парола за достъп в деня преди обучението.

* За максимално ефективно провеждане на обучението, онлайн достъпът е ограничен до 30 участника! Местата се изчерпват бързо! Направете регистрация сега!