Дата:
18 - 19 февр. 2021, четвъртък - петъкЧас:
10:00 - 15:30Достъп:
Такса участиеМясто:
OnlineВръзки:
Повече за обучениетоЗа контакти:
Деяна Илиева, 0889319568, E-MailЗа събитието
В безопасна онлайн среда можете да се включите в нашето телеобучение по ЗБУТ за напреднали, предназначено за специалисти по ЗБУТ в съответствие с изискванията на Наредба РД-07-2/16.12.2009 г.
Имайки предвид, че вече сме в кампанията на Европейската агенция за безопасност и здраве при работа, свързана с мускулно-скелетните смущения, тази година ще обърнем специално внимание на ергономията.
Гост-лекторите ни пък ще ви запознаят със специфични теми като електробезопасност (инж. Николай Спасов), новите изисквания за скелета (доц. Лъчезар Хрисчев) и изисквания на стандартите за някои лични предпазни средства (инж. Благовеста Шинева – ЦИЕС). Участието на инж. Шинева е свързано с една чудесна новина, която засега ще запазим в тайна :)
Обучението ще се проведе през Microsoft Teams. За да се включите в обучението е необходимо да имате микрофон и силно препоръчително – камера. Целта е максимално да се приближим до реалната обстановка.
За да запазим дискусионния вид на обучението е предвидено ограничение в броя на участниците!
Всеки участник получава сертификат за преминато периодично обучение по здраве и безопасност при работа съгласно Наредба РД-07-2/16.12.2009 г.
Програма
Първи ден
- Промени в нормативната база по ЗБУТ.
- Изисквания на Наредба № РД-02-20-3 от 2.12.2020 г. за техническите изисквания за проектиране, монтаж, контрол, приемане и експлоатация на скелета.
- Въпроси и отговори за инструктажите.
- Основни принципи на ергономията:Неутрална позиция на ставите (биомеханика). Размери на тялото (антропометрия). Връзка с пространствените изисквания и изискванията към отворите за достъп – серия стандарти БДС EN ISO 547.
- Работни пози и работни зони – антропометрични изисквания към работните места – БДС EN ISO 14738.
- Опасни работни пози и движения (EN 1005-4:2005).
Втори ден
- Уъркшоп – теми от първия ден.
- Електробезопасност – изисквания за безопасна експлоатация на енергообзавеждането (често срещани пропуски от практиката).
- Основни изисквания на хармонизираните стандарти за лични предпазни средства – маски, защитно облекло и защитни екрани.
- Инструменти за ергономична оценка.
- Тест.