Дата:
14 декември 2018, петъкЧас:
18:30 - 20:30Достъп:
Такса участиеМясто:
Ellinor's House , София, "Tsar Asen" 33Връзки:
Фейсбук страницаЗа контакти:
E-MailЗа събитието
На английски “to confront” означава „да се изправиш пред“.
На български „конфронтирам се“ звучи повече като „сблъсквам се“, което предполага нараняване, придружено от болка и страдание. И ни кара да избягваме да се конфронтираме.
Ще изследваме заедно какви са причините за това.
Когато избягваме конфронтацията, всъщност избягваме да заявим собствената си позиция, да направим избор и да поемем отговорност. И така оставяме избора на някой друг, който няма проблем да се конфронтира.
По този начин не се спасяваме от отговорността. Но вместо да я „поемем“ осъзнато, я „понасяме“ пасивно.
Ще помислим дали не сме предоставили изборите си на някой друг.
За да отстояваме себе си, първо трябва да имаме собствена позиция, свързана с ценностната ни система – основата, върху която стъпваме. Тя има връзка и със самочувствието ни – доколко ценни сме за самите себе си.
След това е важно да имаме куража да се заявим, да се „конфронтираме“.
Накрая са уменията за общуване – какво казвам, как го казвам, как се чувствам, докато говоря, какво си мисля, какво ми помага и кое ми пречи в общуването?
Ще поговорим повече за тези процеси.
Да се отстояваш, означава ясно и спокойно да заявяваш позициите си, без да проявяваш пасивност, нито да бъдеш агресивен. Да се научиш да се отстояваш не дава гаранция, че нуждите ти всеки път ще бъдат удовлетворени. Но вероятността за това нараства, както и способността ти да общуваш конструктивно и равнопоставено с другите хора.
Какво още печелите, ако се отстоявате?
Възвръщате личната си сила. А тя ви дава възможност да очертаете собствените си граници (кое е приемливо за вас и кое не е), да подобрите взаимоотношенията си и да живеете пълноценно живота си.